Ako je to s legislatívou?


Lietam hobby, len pre seba a nezarábam na záberoch.
Používam DJI Inspire, Phantom, Mavic, Spark, GoPro Karma. 

 

Xtreme.sk: Nepotešíme, na Slovensku nie je legálny spôsob ako filmovať s dronom ako hobby. Je dovolené lietať s dronom ako hobby ale bez kamey. Tu si vysvetlíme prečo je to tak:

V okamihu pripojenia kamery na bezpilotné lietadlo nastupuje podmienka definovaná Ministerstvom obrany SR v § 64 zákona NR SR 215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Nie je možné uvažovať o prevádzke pre prípady: "bez záznamu", "nekomerčné účely", "sledovanie priestoru pred lietadlom za účelom navigácie" a obdobné.
Preto, pre akékoľvek bezpilotné lietadlo, ktoré splní podmienku uvedenú v § 64 musí jeho prevádzkovateľ získať všetky povolenia, súhlasy, ktoré zákon/zákony predpokladajú.
 
Základné informácie sú uvedené na stránke dopravného úradu: http://letectvo.nsat.sk/letova-prevadzka/lietadla-sposobile-lietat-bez-pilota/  , kde je aj uvedené ako postupovať pri získavaní povolenia na vykonávanie leteckých prác.

Jedno z povolení je aj povolenie na vykonávanie leteckých prác v súlade s §44 zákona č. 143/1998 Z.z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov nie je možné vydať pre fyzickú osobu. Preto všetci hobbisti ktorý si chcú vybaviť povolenie tak tu sa to sekne. Musíte mať firmu.

Video: link

 

Chcem využívať dron komerčne. Ako na to a čo všetko treba?

 

Xtreme.sk: Pripravujeme